Žádné produkty
Ceny včetně DPH
V dnešní době se lze setkat se všemi typy podlahových krytin, jako jsou: dřevěné lakované nebo olejované a voskované podlahy, vinylové a PVC krytiny a plovoucí umělé podlahy.
Další běžně používanou podlahovou krytinou nenáročnou na údržbu je vinylová nebo PVC krytina. Mezi nejčastější poškození tohoto umělého měkčeného povrchu jsou vrypy, přičemž chybí vrchní vrstva materiálu. Tuto chybějící vrstvu vinylu nebo PVC lze doplnit tavným tmelem ve shodném odstínu jako je povrch krytiny. U povrchů imitujících dřevo je vhodné použít více barvených odstínů tmelu, aby se opravou napodobila požadovaná struktura dřeva. více informací
V současné době se používají hodně i hodnotnější krytiny jako jsou dřevěné lakované a umělé plovoucí podlahy. Mezi nejčastější poškození patří škrábance a probrusy v lakované vrstvě, drobné vrypy a otvory. Pro opravu drobných škrábanců v laku se používá bezbarvý lak ve fixu, kterým se lokálně doplní chybějící lak. V případě bílého probrusu na laku se používá kolorovací fix, kterým se zabarví poškozené místo. U hlubších vrypů se doplňuje chybějící materiál tvrdým tavným tmelem. U dřevěných podlah a u umělých podlah imitujících dřevo je vhodné použít více barevných odstínů tmelu, aby se opravou napodobila požadovaná struktura dřeva. více informací
Interiérové dveře a obložky dveří jsou často vystaveny různým mechanickým poškozením. Tyto prvky jsou nejčastěji poškozovány od dětských kočárků a při stěhování různých předmětů. V mnohých případech způsobí poškození dveří také domácí mazlíčci jakou jsou kočky a psi.
Drobné škrábance, rýhy a probrusy lze zabarvit kolorovacím mořícím fixem v odpovídajícím odstínu dveří nebo obložek. Menší rýhy a vrypy lze také vyplnit měkkým voskovým tmelem v odpovídajícím odstínu, jehož velikou výhodou je snadná aplikace do místa poškození. U ztržených, odštípnutých, promáčklých a chybějících hran je nutné použít tvrdý tavný tmel, který dobře přilne k povrchu a je dostatečně tvrdý, aby odolával střední mechanické zátěži. více informací
K drobným poškozením nábytku a nábytkových stěn dochází běžnou činností. Dochází k odření hran a k probrusům vrchní vrstvy laku. Hrany a jemné probrusy lze velmi jednoduše opravit fixem s barevným lakem v odpovídajícím odstínu. Ulomené hrany, rohy a větší otvory se opravují tavným tvrdým tmelem, který je dostatečně pevný a odolný vůči střední mechanické zátěži. více informací
Šelaková politura je jedna z nejhodnotnějších technik povrchových úprav dřeva, která vznikla na francouzském dvoře za vlády krále Ludvíka XIV. Šelaková politura dává dřevu novou dimenzi, vyzdvihuje jeho krásu, hloubku a jemnost kresby. Vytváří dokonale hladký povrch, který při vyleštění na vysoký lesk zvýrazňuje přirozenou texturu dřeva či pestrost intarsií a zároveň přitahuje teplým medovým leskem. Šelaková politura je pryskyřice tvořená samičkami červce lakového (Indie, Thajsko), která se rozpouští v lihu, popřípadě se míchá s dalšími pryskyřicemi, které dodávají laku požadované vlastnosti. Lak je poměrně tvrdý a odolný, hůře odolává otěru, laková vrstva je velmi tenká, je snadno opravitelný po celou dobu životnosti, má výborné rezonanční vlastnosti, je tedy vhodný nejen na nábytek, ale i na hudební nástroje. Nelze jej stříkat, nanáší se pouze ručně krouživými pohyby tzv. polnou - smotek vlněné látky, překrytý lněnou nebo jinou přírodní látkou. Petrohradská šelaková politura (Petersburger Schellack) na řezby se nanáší štětcem nebo tampónem.
Vezměte hrst bavlněných vyšívacích nití nebo vaty a vtlačte je pevně rukou doprostřed lněné nebo bavlněné proprané nebarevné textilie o velikosti 30x30 cm. Vatu navlhčete politurou, ale nemělo by dojít k nasáknutí. Z tkaniny vytvořte uzlíček a zavažte ho provázkem nebo gumičkou. Při aplikaci namáčejte polnou do šelakové politury, aby byl šelak rovnoměrně rozložen na kluzné ploše polné. Pro snadnější kluz polné s šelakovou politurou nakapejte na kluznou plochu polné pár kapek leštícího oleje (Polieröl). Pro další použití uchovávejte polnou ve vzduchotěsné skleněné nádobě. Profesionální polnou tvořenou ze dvou vrstev lněného plátna a bavlněné textilie a výplní z ovčí vlny lze zakoupit v e-shopu zde.
Pokud se začíná na čistém dřevě, tak je nejprve nutné zpevnit a ustálit surový povrch dřeva. To se provádí broušením namokro brusným napouštěcím olejem - nažloutlým olejem u světlých dřevin a červeným olejem u tmavých dřevin. Používá se brusný papír na plátně pro mokré broušení nejprve o zrnitosti cca. 320 a 400. Doba ustálení oleje ve dřevě je do 12 hodin. Poté je potřeba zaplnit póry ve dřevě jemným práškovým materiálem, např. jemně mletou pemzou se šelakovou politurou. Po zaschnutí (cca. 1 hodina) lze ostrou hranou ocelové cidliny stáhnout a zarovnat nerovnosti na základním laku. Poté je potřeba povrch opět přebrousit brusným papírem o zrnitosti 500 a 600 namokro brusným olejem. Tento proces je nutné po několika dnech opakovat, neboť šelak při schnutí zmenšuje svůj objem a jím zaplněné póry se propadají. V případě, že si chcete usnadnit práci, tak prodáváme také již hotovou základovou šelakovou polituru s pemzou k okamžitému použití pro vytvoření základové vrstvy šelaku a uzavření pórů dřeva. Až na dokonale vyrovnaný povrch se poté nanáší několik tenkých vrstev bezbarvé šelakové politury. Podle požadavků lze použít také přibarvené barevné šelakové politury jako jsou: citrónová šelaková, oranžová politura, rubínová šelaková politura a černá šelaková politura. Po každé nanesené vrstvě je už patrný stále jasnější lesk. Při nanášení šelakové politury se na plochu přidá několik kapek leštícího oleje, aby polná lépe po povrchu klouzala a nezadrhávala se. Práce s polnou vyžaduje značnou zkušenost a zručnost, neboť i sebemenší chyba při nanášení nové vrstvy může narušit všechny ostatní vrstvy pod ní a již provedená práce pak může začít nanovo. Pohyb polné na ploše se nesmí zastavit (uzavřené kruhy, osmičky). Konečné odstranění leštícího oleje, který vzlíná na povrch šelaku, a vyleštění laku do vysokého lesku se provádí leštícím přípravkem. Pro zvýšení tvrdosti a odolnosti šelakového povrchu vůči vodě a alkoholu lze nanést polnou na povrch speciální vytahovací polituru na bázi přírodní pryskyřice benzoe.
Staré šelakové laky a nitro celulózové laky na starožitném, ale i novějším starém nábytku lze na rozdíl od moderníc syntetických laků velmi snadno opravovat. Zašlý povrch laku, jemné škrábance v laku, znečistěný lak, mastnota a otisky od prstů, nikotinový zašedlý povlak, skvrny a kolečka od vody a alkoholu lze velmi snadno odstranit a vyčistit renovátorem laku Renuwell Regenerator. Tento renovátor laku na bázi terpentýnu, bílého speciálního oleje a výtažku z kořene Alkanna proniká vrstvou laku, regeneruje a zvýrazňuje dřevní vlákno. Renovátor zaceluje a odstraňuje jemné škrábance v laku, uvolňuje nečistoty na povrchu laku, odstraňuje zašedlé plochy, vodní skvrny a nikotinový povlak. Aplikace renovátoru je velmi jednoduchá pomocí měkkého bavlněného hadru nebo přírodní argentinské gázy. Při velmi zašlém povrchu nábytku lze aplikovat renovátor několikrát po sobě. Renovátor laku není samozřejmě vhodný na moderní syntetické laky, laky na vodní bázi a plastové povrchy. Renovátor laku slouží k čištění, renovaci a obnovení původního lakovaného povrchu nejen na nábytku, ale také na starých hudebních nástrojích jako je klavír, piano, kytara, housle, na starých rádiích, na pažbách střelných zbraní, dřevěných střenkách nožů a dalších dřevěných lakovaných doplňků zbraní. U laků ve vysokém lesku je vhodné po vyčištění povrchu renovátorem laku opět vyleštit povrch do čistého krystalického hlubokého lesku. K leštění slouží leštící přípravek HAS. Leštěnka nenarušuje lak ani jednotlivé vrstvy šelakových politur. Leštící přípravek se nanese v malém množství na bílý bavlněný hadřík, který nepouští chlupy a rovnoměrně se vyleští lakovaný povrch nábytku až do vysokého lesku.
Dřevěné povrchy, které nejsou lakované, tzn. které jsou olejované nebo voskované, aby byla zachována přirozená krása a povrch dřeva je vhodné také pravidelně udržovat. Pro přirozenou ochranu tohoto povrchu dřevěného nábytku je vhodný antický přírodní vosk. Tento vosk je na 100% přírodní bázi bez přidaných rozpouštědel a skládá se z včelího vosku, carnaubavosku a přírodní lněné fermeži bez rozpouštědel a bez kovových sušidel. Vosk se jednoduše nanáší bílým bavlněným hadříkem a nahrazuje veškeré leštěnky. Antický vosk vytváří na povrchu nábytku lesklý ochranný film odpuzující nečistoty, působí antistaticky, chrání před nežádoucím vysoušením a před vlhkostí.
Aby byl starý a starožitný dřevěný nábytek stále jako nový, je potřeba myslet především na prevenci. Dřevo pohlcuje vlhkost, a proto je potřeba mít na paměti, aby voda přišla do styku s povrchem nábytku co nejméně. Na starý a starožitný nábytek není vhodné umísťovat květináče a vázy s kytkami, pokládat hrníčky s čajem a kávou nebo sklenice a lahve s alkoholem. Pokud již vznikne na nábytku skvrna třeba od vody nebo alkoholu, neměli byste s jejím odstraněním dlouho otálet. Obecně nejen masivní olejovaný a voskovaný, ale i lakovaný a leštěný šelakový nábytek nesnese při čištění nadbytečné promáčení. Takže u očisty prachovkou platí pravidlo: čím méně vody, tím lépe. Důležité je i rozmístění nábytku v interiéru. Dřevěnému nábytku nesvědčí blízký zdroj tepla, jako jsou krby, kamna a radiátory, není vhodné také na lakovaný povrch pokládat svícny nebo hořící svíčky. Povrchu laku také neprospívá povlak ze spáleného nikotinu.